PIKOS - Plantacja
Świerka Srebrnego

46-022 Zawada,ul.Wodociągowa 2D
woj. Opolskie, pow. opolski
gmina Turawa

O nas

Plantacja Świerku Srebrnego PIKOS jest prężnie działającą szkółką specjalizującą się w produkcji i sprzedaży świerka kłującego (Picea pungens).

Początki firmy sięgają wczesnych lat 90-tych kiedy to właściciele gospodarstwa Barbara i Herbert Pikos zainwestowali w sadzonki świerka srebrnego , które zostały wysadzone na powierzchni prawie 5-ciu ha. Początki były trudne , tym bardziej, że większa część roślin nie przyjęła się i trzeba było jeszcze raz zainwestować w młode choinki. Mimo tych przeszkód pierwszy eksport świerków w donicach odbył się w 1994 roku do Niemiec.

W 1997 roku podczas powodzi woda zniszczyła 3 ha świerka przeznaczonego do cięcia, były to pierwsze choinki powyżej dwóch metrów, które miały być przeznaczone na eksport.

Mimo tych przeciwności firma rozwijała się na tyle mocno, że w 1998 roku została zakupiona maszyna o hydraulicznym napędzie do siatkowania choinek.

Dalszy rozwój oraz automatyzacja gospodarstwa pozwoliły znaleźć się w ścisłej czołówce producentów choinek świątecznych w Polsce i w Europie Środkowej.

Od 2009 roku prowadzeniem firmy zajął się syn właścicieli – Dominik Pikos.

Dziś plantacje zajmują uprawy na 55 ha przeznaczone zarówno do cięcia jak i do kopania z gruntu do pojemników.

Oprócz krajowej sprzedaży obejmującej wszystkie województwa Polski, szkółka prowadzi również sprzedaż eksportową do takich krajów jak : Niemcy, Czechy, Holandia, Rosja, Ukraina i Belgia.