PIKOS - Plantacja
Świerka Srebrnego

46-022 Zawada, ul.Wodociągowa 2D
woj. Opolskie, pow. opolski
gmina Turawa

Jak przedłużyć trwałość choinki?

Świerk srebrny przechowywany w domu w odpowiednich warunkach może przetrwać nawet do 1,5 miesiąca czasu.

Często popełniane błędy wynikają z łamania podstawowych zasad trzymania choinki w domu.

Trzy najważniejsze czynniki warunkujące trwałość świerka to:

 1. Przed wprowadzeniem do domu/mieszkania
  Jesteśmy już po długich poszukiwaniach tej jedynej i najpiękniejszej choinki i właśnie przyjechaliśmy z nią do naszego rodzinnego gniazdka. Choinka jest w raszlowej siatce, ułatwiającej transport i chroniącej drzewko przed uszkodzeniami.

  Najważniejsze aby tak zapakowanej choinki nie przechowywać w wyższych temperaturach (np.w garażu, piwnicy itp.), gdyż może to spowodować jej zaparzenie. Jeżeli na zewnątrz panują ujemne temperatury, ściągamy z choinki siatkę i bez odginania gałązek wnosimy ją do pomieszczenia o dodatniej temperaturze.

  Tam drzewko po ok. godzinie samo nabierze swojej formy, gałązki odejdą od pnia i poczujemy leśny przyjemny zapach, zapowiadający nadchodzące Święta. Z zasady im później choinka trafi do domu, do wysokich temperatur, tym dłuższa będzie jej trwałość.


 2. Temperatura otoczenia
  Żywe drzewko nie powinno znajdować się blisko bezpośrednich źródeł ciepła takich jak grzejniki, piecyki, kominki. Coraz więcej nowych domów posiada ogrzewanie podłogowe, dla człowieka przyjemne, dla drzewka bożonarodzeniowego praktycznie zabójcze.


  Choinka stojąca na takiej powierzchni usycha w ciągu 2-7 dni. Jeżeli nie mamy innej możliwości, konieczny będzie izolator, np. mata izolacyjna położona bezpośrednio pod choinką.

  To rozwiązanie tylko częściowo spowalnia proces schnięcia. Najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie takiego ogrzewania w miejscu, w którym stoi nasze drzewko.

 3. Stały dostęp do wody
  Aby nasze drzewko długo cieszyło oczy oraz przyjemnie pachniało musi mieć zapewniony stały dostęp do wody. Proszę pamiętać, że w roślinie nadal odbywa się transpiracja, przez co choinka traci wodę z igieł, co przy braku dostępu do wody objawia się szybkim schnięciem pędów. Przed umieszczeniem w stojaku zawsze trzeba sprawdzić czy choinka nie ma w miejscu cięcia mocno zbitej tkanki, co powoduje zamknięcie kapilar odpowiedzialnych za transport wody.

  Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, konieczne jest przed samym osadzeniem w stojaku ponowne przycięcie pnia. Po tym zabiegu powinien pozostać krążek z pnia grubości ok. 2-3 cm. Bardzo poważnym i częstym błędem jest przerwa w podlewaniu drzewka. Jeżeli przez kilka dni pień nie znajduje się w wodzie, wówczas kapilary również mogą zaschnąć i kolejne wlanie wody już w tym momencie nie pomaga.

  Dlatego bardzo ważne jest regularne sprawdzanie poziomu wody i ewentualne jej dolewanie.